Jakie wybrać drzwi wewnętrzne do domu?

Najtańsze drzwi wewnętrzne bez potrzeby czekania można dostać w każdym składzie budowlanym. Na trwałe skrzydła drzwiowe oraz ościeżnice czekać musimy nawet kilkanaście dni. Tutaj przekonasz się, jak precyzyjnie wybrać drzwi wewnętrzne do swoich wyobrażeń, jak je zakupić, oraz kogo zaangażować do ich osadzenia.

drzwi wewnętrzneNa początku wybieramy właściwy rodzaj drzwi u wytwórcy. Następnie reprezentant ma za zadanie dokładnie wymierzyć wgłębienie na drzwi wewnętrzne, aby z pewnością znakomicie pasowały. Godzi się też wybrać drzwi z zawodowym instalacją, natomiast jeśli osadzimy je niedobrze, możemy z łatwością je zniweczyć, przez co utracimy zagwarantowanie wykonawcy. Co więcej produkt wraz z serwisem instalacji objęty jest mniejszym podatkiem VAT. Wyszukując barwę drzwi wewnętrznych, zwróć uwagę na barwę stolarki okiennej, albo barwę podłóg i ścian. Najlepszym rozwiązaniem pod względem stylistycznym jest wybranie do wszystkich otworów w mieszkaniu drzwi wewnętrznych z tej samej serii. Wymiar drzwi jednoskrzydłowych ma zazwyczaj od 60cm do 110cm. O większym wymiarze skrzydła, mają większą wagę dlategoż potrzebują jeszcze jednego zawiasu. Jeżeli ktoś potrzebuje drzwi wewnętrznych o nieregularnych wymiarach, ma prawo je kupić na zamówienie. Drzwi wewnętrzne można również skrócić lub zwęzić za ponadprogramową opłatą.

Jakie drzwi?Drzwi oznaczamy lewymi, gdy by przemieścić skrzydło drzwiowe do siebie chwytasz je lewą dłonią, a ich zawiasy znajdują się z lewej strony. Zaś kiedy drzwi chcesz otworzyć prawą dłonią a ich zawiasy są z lewej krawędzi cechuje to, że są to drzwi wewnętrzne prawe.

Niezmiernie ważne jest, aby mieć na uwadze, iż drzwi wewnętrzne instalowane do pomieszczeń, które nie mogą obejść się bez przewiewu, to znaczy łazienki były wyposażone w wycięte idealne otwory dające możliwość przepływu powietrza, albo co jest teraz bardzo modne zrobione podcięcie o wysokości od 10mm – 30mm. Ościeżnice przylgowe i bezprzylgowe.

Ościeżnicę drzwi trzeba dopasować do wybranego schematu skrzydła. Bardzo używane są ościeżnice przylgowe, określa to, że ma ona na obwodzie umieszczonych parę kształtowników, do których przylega skrzydło. W podanym przykładzie umieszczane są na obrzeżach zawiasy dwa lub w cięższych skrzydłach trzy, na których zainstalowane są skrzydła drzwiowe. Ościeżnice bezprzylgowe przywierają do drzwi wewnętrznych jedynie po powierzchniowym rejonie, ponieważ posiadają prosty obręb i prostszy przekrój. Są, więc niewymagające w zachowaniu porządku iwydają się bardziej nowoczesne.

Ościeżnice mogą być złożone z płyty meblowej MDF, metalu, lub litego drewna klejonego warstwowo. Ościeżnice z metalu, pomimo tego,iż wiążą się z budownictwem starego typu, idealnie bronią się w nowoczesnych pokojach np. wykonane z aluminium. Dzielimy ościeżnice, oprócz tego na stałe i regulowane. Ościeżnice stałe są na ogół węższe aniżeli mur, a regulowane dostosowuje się do do szerokości ściany. Do wybranych modeli jest możliwość wybrania opaski maskujące- połączenie z murem. Głównie wybiera się poszerzane opaski, dlatego prezentują się jak płaskie panele ozdobne wokół ościeżnic, co dodaje współczesny charakter.

Najczęściej w drzwiach bezprzylgowych montuje się niewidoczne zawiasy, by w pełni użyć ich budowę i możliwości. Fragment zawiasu umieszczony jest w boku ościeżnicy a pozostały fragment jest w skrzydle. Drzwi wewnętrzne z ościeżnicami bezprzylgowymi mają jeden feler, są bowiem ciut słabszą osłoną akustyczną w zestawieniu z drzwiami z ościeżnicami przylgowymi.

Struktura skrzydła, to najczęściej szkielet z drewna klejonego lub płyty MDF z wypełnieniem. W zależności od wytrzymałości drzwi, ich środkiem może być karton ukształtowany jak plaster miodu, płyta wiórowo-otworowa, płyta wiórowa pełna lub szkło. Jeżeli wybieramy najtańszy model drzwi wewnętrznych, to jest to często tektura, która ma bardzo niski współczynnik izolacji dźwiękowej a też jest jest skłonna do uszkodzeń. W drzwiach o normalnym kanonie wypełnienie to, jest jeszcze dodatkowo wzmocnione płytami pilśniowymi lub sklejką. W wysokiej klasy modelach wnętrzem jest drewno klejone warstwowo lub warstwowe panele z płyt wiórowych.

Wierzchnia cząstka skrzydła otula się zwykle cieniutkimi płytami MDF lub HDF. Gdy skorupą zewnętrzną jest płyta MDF, to są w niej niezwykle często wprasowane wzory. Płyty te, można powlekać naturalnymi lub sztucznymi okleinami.Tanią, przez co bardzo mało odporna na czynniki zewnętrzne jest sztuczna okleina dekor. Gdy jednak potrzebujemy posiadać najdroższą, powinniśmy kupić twardą okleinę CPL. Gdy natomiast chcemy, by środkiem skrzydła było szkło, jesteśmy zmuszeni zakupić laminowane lub hartowane, ze względu na bezpieczeństwo. Niedrogą, zaś równie ciekawą opcją jest zakup drzwi wewnętrznych z surowego klejonego drewna sosnowego, gdyż można je samodzielnie polakierować.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.